Andaluský kůň
Původ : Španělsko - Andalusie, provincie Cádiz, Sevilla, Medina Sodonia. Hřebčín - Jerez de la Frontera. |
Výška : Mezi 155 -161 cm |
Zbarvení : Typické zbarvení je bílé (bělouš ), ale může být i hnědák nebo vraník. |
Charakter : Andalusan je poctivý, hrdý, inteligentní s ohnivým temperamentem. Je pracovitý a velmi učenlivý. |
Exteriér : Andalusan vypadá velmi elegantně a je to atraktivní kůň. Hlava je delší a často mívá lehký klabonos. Veliké oči jsou plné výrazu. Andalusan má dlouhou hustou hřívu, malé uši a výrazné osvalení. Kohoutek je nízký a kulatý tak jako záď. Ohon bývá nízko nasazený. Končetiny jsou silné s kratší holení a spěnkou. Žíně ohonu i hřívy jsou hedvábně jemné. |
Možnost využití : Andalusan je lehčí jezdecký kůň a výborný drezurní kůň. S příměsí krve anglického plnokrevníka nebo angloaraba je to také dobrý skokan. Populární je jako cirkusový kůň. |
Chody : Pohyb je velmi vznosný, chody jsou málo prostorné, ale pravidelné s vysokou akcí. |
Zajímavosti : Nedorozumnění týkající se vzníku tohoto plemene spočívá v přesvědčení, že předkem andalusana je arabské plemeno.Španělsko je možná právě to místo, kde v době ledové koně zcela nevymřeli. Je možné zde nalést kresby koní na skalních stěnách, které zde vytvořil člověk v období neolitu. Dávný předek andalusana by měl být sorraia pony - plemeno, které stále existuje. Od 15. století se chovu andalusana věnovali zejména kartuziánští mniši. Tito mniši vyšlechtily lehčí typ koně, který nese jméno andaluský kartuzián. U koně andaluského tedy rozlišujeme dva typy. Původní barokní typ je mohutnější s hrubšími končetinami, než jaké má většina jezdeckých plemen. Druhý typ - kartuziánský - má lehčí stavbu těla. |
Původ plemene
Andaluský kůň-současný oficiální název plemene je PURA RASA ESPAŇOLA /Čistá Španělská Rasa/
První zmínky o kvalitě koní z Iberského poloostrova se datuji do počátku našeho letopočtu do období pozdní římské říše. Nicméně původ plemene není zcela jasný-vzniklo zřejmě z původních divokých koní
Iberského poloostrova, za spolupůsobení koní používaných římskými vojsky a koní berberských.Od období středověku až do počátku 19. století byl Andaluský kůň převládajícím válečným a ceremoniálním koněm zejména šlechty a dal vzniknout mnoha současným plemenům.
Jedná se například o Lipicána., Neapolského koně a Starokladrubského koně. Stáda mustangů na severoamerických prériích mají v sobě také krev andaluských koní španělských dobyvatelů. V Jižní Americe dali španělští koně vzniknout plemenům Paso fino a dalším.
Ze současné doby byla Andaluská krev použita také při vzniku některých německých plemen-např. trakén, Bavorský teplokrevník, Hanoverský kůň a jiné
Využití
První historické zmínky o využití španělských koní jsou přibližně ze 7 století našeho letopočtu, kdy byla zaznamenána jejich vysoká učenlivost a přiježděnost použivaná v bojové technice-již tehdy vynikali extrémní ovladatelností v bojových situacích a śpanělská jízda byla považována za nejlepší ve své době.V dalších staletích jeho využití mírně klesalo- pro těžkooděné rytíře se více hodil kůň spíše chladnokrevného typu.Jeho renesance začala v 15. století, kdy význam železného pána začal ustupovat do pozadí a byl stále více vyhledáván typ lehčího, obratného koně, schopného vyhovět vojenským požadavkům té doby.
V těchto časech mají původ i prvky tzv. "vysoké školy" -jde o nadzemní figury, spojené s výkopem předních/zadních nohou(Levada, Kapriola ,Kurbeta)-původně šlo o bojové prvky, kterými se kůň dostával z nepřátelského obklíčení či jiných bojových situací.
V 16. století bylo založeno mnoho jezdeckých škol (Itálie, Francie, Španělsko),
zaměřených na výchovu šlechticů v jezdeckém umění-zde byla tato vysoká škola zdokonalována až do podoby, kterou můžeme vidět ve Vídeňské Španělské jezdecké škole.
Ve Španělsku byl navíc Andaluský kůň používán k býčím zápasům.
V tomto století je ve Španělsku Andaluský kůň používán k byčím zápasům, k domácí obdobě "westernového" ježdění, zvaného DOMA VAQUERA-jedná se o jezdecké umění při práci s dobytkem a současné westernové disciplíny v něm mají své kořeny.
Od 60let tohoto století začíná stále rostoucí obliba Andaluského koně na celém světě-zejména v USA, Německu a Francii.
Plemeno je stále více používáno pro klasickou drezůru-např. 3.místo na Světových jezdeckých hrách v Jerezu v r.2002. Dále roste jeho obliba v barokním ježdění, jako koně rodiného apod..Jedna zajímavost nakonec-ve Španělsku jsou a vždy byli k jezdeckým účelům používáni pouze hřebci-a to i dětmi a ženami. Na klisnách se nejezdí a valach téměř neexistuje.
Popis plemene
Kohoutková výška je většinou 155-165 cm, i když v současné době jsou produkováni i podstatně vyšší jedinci-až 175cm. Profil hlavy je většinou mírně klabonosý nebo rovný, krk silný, klenutý, kohoutek je nižší, celkový rámec čtvercový s pevnými bedry, výrazně osvalenou zádí, suchými,jemnými končetinami s velmi tvrdou rohovinou kopyt. Charakteristická je vysoká a kadencovaná akce končetin.
Typickým znakem je velmi bohatá hříva a ocas. V barvách historicky i v současnosti převládá bílá a různé odstíny šedi. V současnosti je snaha produkovat módní černou a hnědou barvu-které se ale historicky vyskytovali vyjímečně.
Dospívá později- kolem 8. roku, pracovně využitelný je často až do 30 let.
Je evidováno několik desítek linií (rodin)-nejznámější je linie Cartujano (spíše jemnější a menší jedinci, používají se především k výstavním účelům) a Guardiola(funkční-pracovní linie). Dále jsou známé linie Marquez de Borja, Cardenas a jiné.
Ode mě:,,Andaluský kůň mě okouzluje svojí nespoutaností!Příjde mi,že je to Anděl s duší ďábla,prostě jedinečný a velmi krásný kůň.Pro jistotu sem informací zjistila víc,takže se nedivte,že je u třeba využití dvakrát:)Andaluský kůň je pro mě Anděl s duší ďábla!
Komentáře
Přehled komentářů
Já mam moc ráda kone a co vy ? ahojky E V I č K A!!
u si na nich jezdila?
(ZetkovaAnna81@seznam.cz, 2. 3. 2008 2:16)mas to tu pekny,taky miluju Andaluzaky,uz u koni nepracuju,ale vazne zvazuju ze se kuli nim k nim vratim,jezdila jsem je chvili u jednoho pana ve svajcu(prividelavka)mel je na vysokou skolu spanelskou a koridu,a jak s nima pracoval no wauu
Mám estranky!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
(Frísák-ČT, 10. 11. 2007 21:02)
mám estranky jupí :)
www.friskykone.estranky.cz ;)
horse
(horse, 10. 11. 2007 14:24)
U mě na blogu je bleskovka!Nejdeš ji na www. my-blog-horse.blog.cz
ahojky
(Eva Pondelickova, 6. 10. 2008 20:49)